Kolosy 2019 (za rok 2018) – mini relacja

W miniony weekend zakończyła się 21 edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy (za rok) 2018„. W odbywającym się w Gdyni festiwalu, przez trzy dni, dziesiątki prelegentów prezentowały swoje zeszłoroczne wyczyny i projekty, wyselekcjonowane wcześniej przez kapitułę festiwalu.
Główna część odbyła się na hali „Gdynia Arena” i jak nadmienili organizatorzy w okresie trwania festiwalu przewinęło się przez nią około 10 tys. widzów. Prowadzący rozdanie głównych nagród Tomek Michniewicz (jak co roku w świetnej formie!) podkreślał, że to największa tego typu impreza w Europie.
Na Kolosy wracam chętnie, były to moje czwarte odwiedziny w roli widza. Niesamowici ludzie, niesamowite opowieści, niesamowita dawka inspiracji.

To, że podróże to nie tylko dalekie wyjazdy na drugi koniec świata, świetnie pokazały prelekcje Pameli i Krzysztofa Kaczmarków „Bułgaria poza szlakiem„, Weroniki Łukaszewskiej i Sławomira Sanockiego „Łuk Karpat zimą” czy „Dwa szlaki, dwa światy” Krzysztofa Story. Rodzina (ojciec z córką) Kaczmarków to jedni z największych wygranych tego festiwalu, oprócz wyróżnienia w kategorii Podróże otrzymali również Nagrodę Dziennikarzy. Świetne połączenie ojcowskiej pasji do highline’u (chodzenie po slackline na wysokościach – ponad 100 przejść w najróżniejszych górskich, bułgarskich sceneriach) z wrodzoną ciekawością córki, poszukującej opowieści, legend i tradycji w nieskażonych turystyką regionach Bułgarii. Świetnie się ich słuchało i oglądało!
Linki do stron wymienionych autorów poniżej:
http://podroz-z-fantazja.blogspot.com/
http://slackline-koszmarek.blogspot.com/
http://viamountains.com/
http://storyofalife.pl/

Chyba największe wrażenie zrobił jednak na mnie „Wheelchairtrip” Michałą Worocha i Macieja Kamińskiego. Zresztą nie tylko na mnie, za swoją podróż z Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej po Alaskę w Ameryce Północnej otrzymali nagrodę za Wyczyn Roku oraz dłuuugie owacje na stojąco od zgromadzonej publiczności. Niemożliwe nie istnieje? Oto najlepszy przykład na zaprzeczenie. Szczegóły znajdziecie tutaj: http://wheelchairtrip.com/

Co jeszcze godnego polecenia? Na pewno „Do wnętrza Gujany Francuskiej” – świetna prelekcja Tomasza Owsianego w iście reporterskim stylu. „Anima Mundi” Michała Łukaszewicza i Karoliny Gawonicz – nie do końca zwykła podróż dookoła świata okraszona pięknymi kadrami. „Call of the Ocean 2017-2018. Solo, non stop, po raz drugi” Szymona Kuczyńskiego, laureata nagrody w kategorii Żeglarstwo za samotną, okołoziemską podróż bez wsparcia z zewnątrz na jachcie „Atlantic Puffin”. Jakich wymiarów? 6,36 metrów.
Nie można też nie wspomnieć o „Tamchi. Rowerem przez Mongolię w styczniu” Artura Wysockiego i „Pieszo przez Gobi” Mateusza Waligóry.

Oprócz tego warto było pojechać, żeby zamienić parę słów z niesamowicie pozytywną Miłką Raulin i po raz kolejny umocnić się w przeświadczeniu, że Kolosy to pozycja obowiązkowa w corocznym kalendarzu imprez. Dla wszystkich prelegentów wielkie brawa i ukłony, a tym, którzy nie mieli jeszcze przyjemności uczestniczyć w tym wydarzeniu serdecznie polecam marcowy weekend w Gdyni w przyszłym roku 🙂

20190309_100408

3 myśli na temat “Kolosy 2019 (za rok 2018) – mini relacja

  1. Bardzo fajnie, że drugi dzień można było obejrzeć na żywo przez internet. Tłumy na Kolosach są dla mnie przerażające.

Dodaj komentarz